top of page

Jak na relaxace s dětmi?

To je jedna z nejčastějších otázek, kterou rodiče kladou jógovým lektorům. Většinou je přivedou na lekce s požadavkem: „Doufám, že mi to moje dítko ZKLIDNÍTE!“ Pohyb a relaxace jdou spolu ruku v ruce.

Proto vám přinášíme pár rad, které se Hance Luhanové osvědčily v praxi.

Začněte u sebe

Jen těžko zklidníte dítě, pokud jste sami neklidní. A to je asi to nejdůležitější, ostatní jsou už maličkosti 🙂 Pokud jste neustále vystavováni stresu, napětí, nejste spokojení a vnitřně vyrovnaní, těžko to můžeme očekávat od svých dětí nebo svěřenců, kteří s námi tráví nějaký čas a na které se váš neklid velmi rychle přenáší. Čelit takovému „tlaku“ umí jen málokdo z nás a chtít to po dětech je téměř nemožné.

Dýchejte

Správné dechové návyky vám mohou ke zklidnění velmi pomoci. Doporučuji tedy zařazovat dechová cvičení při cvičení s dětmi a učit je především prodlužovat výdech. Právě ten je pro naše tělo znamením k uvolnění a relaxaci. Často říkáme: “ To jsem si oddechl.“ a měli bychom to dělat doslova.

Uvolnění přes napětí

Pokud je někdo vystaven neustálému stresu a tlaku, jeho tělo postupně zapomene pocit uvolnění. Je v neustálém napětí. Když takovému člověku řeknete: „Uvolni se“, může to být pro něj stejně těžké, jako kdyby po vás někdo chtěl, ať zkusíte létat tím, že budete mávat rukama. Zvládli byste to?

Proto učíme děti, ale i dospělé, vědomému uvolnění přes napětí. U dětí od mladšího školního věku střídejte napětí a uvolnění jednotlivých částí těla:

 1. rukou a paží,

 2. obličeje,

 3. šíje, ramen a horní části zad,

 4. hrudi, břicha a zad,

 5. beder, stehen a lýtek,

 6. celého těla.

U menších dětí můžeme hrát hru na Špagetky (viz. Jógové karty I), která je založená na podobném principu, využívá napětí a uvolnění celého těla.

Hrajte si se smysly

Během relaxace se může nám i dětem hodin hlavou spousta myšlenek, které nás od uvolnění odvádí. Pomůže, pokud zaměstnáte mysl tím, že budeme „pracovat“ s jednotlivými smysly:

 1. pokud je to dětem příjemné, mohou si zavřít oči nebo si na ně nechat položit relaxační polštářek,

 2. k relaxaci můžete pustit příjemnou hudbu (sluch)

 3. nebo klidným hlasem vyprávět příběh (relaxace s vizualizací) – např. navozovat pocit tepla od sluenčních paprsků

 4. při relaxaci můžete využít aromaterapii vhodnou pro děti (čich)

 5. uvědomění si doteku částí těla s podložkou (hmat)

Příklad relaxace s vizualizací

Hadrová panenka – Šavásána

Lehneme si na záda. Zvedneme ruce i nohy a zatřepeme jimi, abychom je uvolnili jako ruce a nohy hadrové panenky. Pak ruce volně položíme podél těla, dlaně směřují nahoru. Nohy máme na podložce mírně od sebe, prsty směřují ven. Pokud je nám to příjemné, zavřeme oči a klidně dýcháme. Představíme si, že celé naše tělo je měkké jak tělo hadrové panenky. Chvilku v pozici odpočíváme – neboli relaxujeme.

Sluneční relaxace

Lehněte si do pozice hadrové panenky. Zavřete oči a představte si, že ležíte na louce plné krásně rozkvetlých květinek. Zhluboka se nadechněte nosem, abyste cítili jejich vůni. Můžete si představit, že i vy jste jedna z květinek na louce, možná ta nejkrásnější. Jakou máte barvu? A jak sladký je váš nektar?

Na nebi nad vámi sítí suníčko. Jeho paprsky vás krásně hřejí. Jejich teplo cítíte na bříšku. Odtud putuje k vašim okvětním lístkům – dolů k prstům na nohou a do stran k prstům u rukou. Možná, že cítíte, jak vás paprsky sluníčka hladí po obličeji, aby vám na něm vykouzlily krásný úsměv.

Pomalinku začněte hýbt prsty u rukou a u nohou. Změňte se z květinky opět v děti. Protáhněte se, jako když ráno vstáváte, a pomalu se posaďte.

Tip na cvičení: můžete si pustit relaxační hudbu a provonit místnost aromaterapií vhodnou pro děti.

Článek byl připravován pro časopis Jóga dnes.

Comments


bottom of page