Užijte si slunečné prázdninové dny s dětmi na vzduchu a přidejte k tomu pár jógových cviků. Léto je jak stvořené ke cvičení na vzduchu!
O tom, že pobyt v přírodě je pro děti přínosný po stránce fyzické i psychické a že obohacuje děti o nové zážitky a zkušenosti, asi není třeba psát. Jaká jsou ale specifika cvičení jógy s dětmi venku? Často se na to ptají rodiče i instruktoři dětské jógy. Pojďme se tedy podívat na pro a proti.
Cvičení venku napomáhá k posílení imunity, na čerstvém vzduchu se nám lépe dýchá a to je nezbytné nejen v józe, ale v celém našem životě. Příroda nám pomáhá více zapojovat naše smysly: lépe cítíme nerovnou půdu pod sebou a vítr kolem sebe, vidíme okolní přírodu, slyšíme ptáky, cítíme čerstvý vzduch nebo květiny, a pokud máme příležitost, po cvičení můžeme zaměstnat chuťové pohárky ovocem, které roste nedaleko.
Mnoho jógových cviků vzniklo napodobováním přírody. Proto učení se pozorování a napodobování okolí může být pro děti skvělou hrou.
Ke cvičení lze použít různé přírodní pomůcky: oporu můžeme najít ve stromech, balanc procvičit chůzí po kládách, bosým chodidlům umožnit posílit se na nerovném povrchu (kamínky, mech, písek) atd.
Hlavním úskalím pro cvičení s dětmi venku je nepříznivé počasí. Není vhodné cvičit na přímém slunci, ale ani v dešti, popř. pokud je venku příliš chladno. Je dobré mít vždy nachystané vhodné oblečení, ale také náhradní variantu. Pozor si dejte také na smog a polétavý prach, který mimo jiné dráždí dechové cesty a znepříjemňuje tím cvičení a celkově pobyt venku. Zvláštní pravidla pro cvičení venku je potřeba mít pro děti s astmatem a alergiemi (hlavně na pyl).
Je potřeba si uvědomit, že cvičení v přírodě může odvádět pozornost dětí. Proto není vhodné pro děti s poruchou pozornosti, především ze začátku, kdy se potřebují cviky nejprve naučit.
Před samotným cvičením venku se raději ubezpečte, že je prostor čistý a vhodný pro cvičení. Doporučuji také mít k dispozici jiné podložky, než jaké používáte doma nebo v tělocvičně, např. již vyřazené podložky, které je potřeba po cvičení venku vždy očistit.
Foukání do odkvetlé pampelišky – nádechujte se nosem, výdechujte pusou, při nádechu by se vám neměla zvedat ramena.
Ze začátku můžete využít oporu dlaní o strom nebo kamarády.
Strom – postavte se do stoje s chodidly mírně od sebe. Přeneste váhu na jednu nohu a zkuste chvilku držet balanc na stojné noze. Pokud vám to půjde, druhou nohu pokrčte a opřete chodidlem o vnitřní stranu lýtka nebo stehna stojné nohy, koleno směřuje dozadu. Ze začátku se můžete klidně opírat prsty opřené nohy o zem. Klidně dýchejte a nezapomeňte vystřídat obě nohy.
Vlajka – dospělák (stožár) sedí na patách a natáhne ruce před sebe dlaněmi nahoru. Dítě (vlajka) ho chytí za zápěstí a dospělák udělá to samé. Dítě si stoupne chodidly na stehna dospěláka a napřímí se. Stožár se pak zakloní a tělo má přitom rovné jako prkno. Dítě, jako vlajka, udělá to samé. Když cítíte, že jste stabilní, můžete se jednou rukou pustit a vlajka se začne volnou rukou vlnit ve větru.
Pes na stole – dospělák udělá pozici stolu – paty jsou pod koleny a dlaně pod rameny s prsty směřujícími směrem k patám. Dítě ke stolu přistoupí ze strany a položí mu dlaně na ramena. Postupně zvedne jednu a druhou nohu a chodidla umístí na kolena dospěláka. Uvolní hlavu a protáhne se v pozici psa hlavou dolů.
Ještěrka na kameni – dospělák udělá pozici kamene – ze sedu na patách se předkloní, čelo položí na zemi a ruce má podél těla. Dítě – „ještěrka“ – si opatrně sedne na oblast křížové kosti „kamene“ a položí se zády na něj. Může zkusit vzpažit ruce za hlavu a protáhnout nohy.
Jógovou akrobacii doporučujeme cvičit za pomoci třetí osoby – tzv. spottera (záchrany).
Autor: Hanka Luhanová
Zdroj: Jóga dnes