Velikonoční jóga

Velikonoční jóga

S touto lekcí jógy od naší lektorky Káji Marešové jdeme sice trochu později, ale možná vám poslouží jako inspirace na domácí cvičení nebo si jí můžete uschovat na příští jaro. Při vynechání velikonočního motivu se vám bude hodit na jakýkoliv den.

Velikonoční dobrodružství

Medard vyrazil s pomlázkou a košíkem na Velikonoční pondělí celkem brzy ráno po stezce podél potoka. Měl totiž sraz s kamarády na rozcestí u mostu a chtěl tam být včas. Ve vedlejší vesnici bydlí víc děvčat od nich ze školy a to znamená bohatší nadílku.

Když míjel jeho oblíbenou louku, nedalo mu to a zastavil se, aby si užil tu nádheru… nakonec si musel zout i boty a projít se bosý mokrou trávou – máte-li kousek trávy poblíž, zkuste to i vy, je to dobrý budíček nejen pro nohy, ale pro celé tělo. Nejraději by radostí válel sudy, ale to by měl pak celé dopoledne všechno oblečení mokré, a to se mu nechtělo. Napadlo ho, že by mohl zkusit namísto válení sudů něco jiného – zaklekl na všechny čtyři, ale koleny se nedotýkal země (pozice medvěda) a zkusil se jen pomocí dotyku rukou a nohou se zemí dostat do opačné pozice zadkem nad zem (pozice stolu). Stále dokola střídal pozice než se takovýmto převracením dostal na konec louky a pak začal v opačném směru zase zpátky ke svým odloženým věcem. Zkuste to i vy, třeba u sebe doma, dostat se takovýmto převracením na konec pokoje a pak zpátky zase na začátek, odkud jste začínali. Je pro vás složité držet směr, nebo vám to jde naprosto lehce? A podařilo se vám nedotknout se koleny a zadečkem země?

Když už byl Medard skoro zpátky u svých odložených věcí, nedal si pozor a položil si dlaň na mladou malou kopřivku schovanou v trávě…. Jééé, to bylo dost nepříjemné. Taková malá kopřiva a takhle štípe! Hned vyskočil na nohy a začal rukou třepat, měl pocit, že by to nepříjemné štípání a pálení mohl z ruky sklepat, do toho si pomáhal ještě poskakováním. Vy se, prosím, schválně o kopřivu nepalte, ale můžete si představit, jak se vám to třeba někdy stalo… Zkuste si stoupnout a střídavě vyklepávat jednotlivé části těla, začněte jednou rukou, pokračujte druhou, pak střídavě nohy a pak zkuste vymyslet, čím vším můžete ještě klepat.

Čas pokročil a tak Medard poté, co sklepal kopřivové pálení, pelášil na domluvený sraz s kamarády. Cesta vedla lesem plným nádherných buků (pozice stromu). Z dálky už zaslechl hlasy chlapců, jak si ukazují pomlázky. Sraz byl u mostu z pevných kulatých klád – zvládnete ze sebe udělat taky kládu, rovnou a pevnou? Vydržíte, když vás někdo bude kutálet (pozice špagety).

Po cestě do vesnice hráli kluci hru na co nejvíc slov od jednoho písmene a jako první padlo písmeno P. Vymysleli jich tolik, že jim to vystačilo na celou cestu… například pračka, pluh, palma, půlměsíc, provazochodec – zkuste si jednotlivé pozice podle karet zacvičit!

Koledování bylo jako každý rok skvělé, možná ještě lepší. Po koledě se všichni usadili se na louce za vesnicí, prohlíželi si svoji koledu a ukazovali si malovaná vajíčka. Udělejte ze sebe vajíčko (pozice kamene) a poproste mamku/taťku/bráchu/ségru, jestli vás nemohou nějak krásně pomalovat nebo ozdobit jako velikonoční vajíčko (masáž zdobení vajíčka ve dvojici), role si pak také vyměňte. Můžete zkusit vajíčka koulet po pokoji nebo venku v trávě na zahradě, ale pozor ať se vám nerozbijí!

Pak kluci spořádali, co se do nich vešlo, spokojení a šťastní se rozvalili na louce a vyhřívali se na sluníčku. I vy si dopřejte po sbaleném vajíčku příjemnou a pohodlnou pozici v lehu na zádech (pozice hadrová panenka) a vyzkoušejte si některou z relaxací (např. studna přání).

Velikonoční lekci si pro vás připravila naše lektorka Karolína Marešová.

Použité cviky pocházejí z Jógových karet, které vytvořila autorská dvojice Hanka Luhanová a ilustrátorka Kateřina Mesdag.

Jógové karty v papírové podobě – ZDE

Jógové karty v elektronické podobě – ZDE

Sledujte nás