top of page

Zacvičte si podle dětí

Jak mám cvičit jógu s dětmi? Jaké cviky jsou pro ně vhodné? Jak dlouho a často s děti cvičit a jak je motivovat? Kladete si i vy tyto otázky? A napadlo vás někdy celé to otočit a cvičit podle dětí? Sledovat jejich vývoj od prvních měsíců a napodobit vše, co už dokážou? Nechte se při cvičení inspirovat dětmi. A hlavně si nezapomeňte při cvičení hrát a mít z něho radost!

Pro děti je pohyb přirozený a spoustu jógových pozic postupně „cvičí“ samy, bez jakéhokoliv našeho zásahu, v rámci svého vývoje v prvních letech svého života. Zkuste to s nimi, může to pro vás být velmi dobrým terapeutickým cvičením, ale také branou zpět do světa dětské fantazie.

Sfinga

„Cvik“ dítěte kolem třetího měsíce.

Lehněte si na břicho, opřete se o předloktí a ramena roztáhněte doširoka. Zatížení přeneste od břicha k pánvi. Pomalu zdvihněte hlavu v prodloužení páteře, ale nezaklánějte ji, dívejte se do položky. Nezapomeňte dýchat.

Šťastné dítě

„Cvik“ dítěte kolem šestého měsíce.

Lehněte si na záda, zvedněte nohy a rukama se chytněte za plosky nohou. Ramena roztáhněte do široka a uvolněte hrudník. Dýchejte a lehkým usměvem uvolněte obličejové svaly. V této pozici se můžete se houpat ze stran na stranu.

Kočka chodící po čtyřech

„Cvik“ dítěte kolem devátého měsíce

V kleku na čtyřech s dlaněmi pod rameny roztáhněte prsty do široka tak, aby prostředníčky směřovaly dopředu. Zkontolujte si, že máte kolena pod kyčlema. Lehce protáhněte páteř do do obou směrů, ramena směrují od uší a hlava zůstává v prodloužení páteře. S výdechem můžete odtalčením od dlaní a kolenou vyhrbit záda a s nádechem je opět narovat. Střídavým zatěžováním končetin s roztaženými prsty při opoře dlaní se projděte po čtyřech. Trup by se neměl při lezení příliš naklánět do stran.

Drak

„Cvik“ dítěte kolem desátého měsíce.

V pozici kočky přesuňte chodidlo jedné nohy mezi dlaně. Pomalu zvedněte trup, napřímíme záda a protáhněte páteř vzhůru. Nevytáčejte boky, pohled směřujte dopředu. Ruce můžete nechat podél těla, nebo je vzpažit nad hlavu do pozice draka. Nezapomeňte vystřídat obě nohy.

Hora

Cvik“ dítěte kolem dvanáctého měsíce.

Postavte se do stoje s chodidly mírně od sebe. Zvedněte prsty nohou od podložky a opět je položte, abyste přenesli váhu rovnoměrně na celá chodidla. Ruce můžete nechat volně viset podél těla, nebo spojit dlaně před hrudníkem. Protáhněte záda vzhůru, ramena tlačte dolů od uší. Klidně dýchejte.

Tanečnice

„Cvik“ dítěte školního věku.

V pozici hory přeneste váhu na pravou nohu, levou nohu pokrčte a uchopte ji levou rukou její nárt. Předpažte pravou ruku a lehce zatlačte levou rukou do nártu a nártem do ruky. Tím budete pomalu zvedat levou nohu nahoru a trup půjde mírně do předklonu. Protáhněte se za pravou i levou rukou a udržujte rovnováhu, pohled jde šikmo k zemi. Stejně dlouhou dobu zůstaňte v pozici tanečnice i na druhé noze.

Článek vznikl pro časopis Jóga dnes

Autorka: Hanka Luhanová

Comments


bottom of page