top of page

Rodinná jóga

I jóga může patřit mezi aktivity, do kterých se může zapojit celá rodina. Ideální je, pokud si ze cvičení uděláte rituál a zařadíte ho pravidelně v určitý čas do svých aktivit. Třeba jen 20 minut jednou, dvakrát týdně. Rodinná jóga je dobré nejen pro tělo, ale zároveň upevňuje vaše vztahy a dokáže vám doma navodit velmi příjemnou atmosféru. Na cvičení si vyčleňte dostatek času, necvičte ve spěchu. Všechny pohyby by měly být pomalé, velmi důležité je myslet na dech a při společném cvičení vzájemně respektovat své limity.

Dechové cvičení

Naladění se na sebe:

Posaďte se zády k sobě do tureckého sedu nebo sedu s nataženýma nohama. Dlaně položte na kolena a spojte palec a ukazováček do gján mudry, která uklidňuje nervovou soustavu, ale zároveň zbystřuje pozornost.

Opřete se vzájemně o sebe a zkontrolujte, jestli sedíte na sedacích kostech se vzpřímenou páteří. Zavřete si oči a zkuste se soustředit na svůj dech – neovlivňujte ho, jen ho pozorujte. Po chvilce začněte vnímat i dech toho, kdo sedí za vámi, a zkuste dýchat společně, jako byste byli jedno tělo. Cvičení ukončete společným zazpíváním mantry Óm. Pomalu otevřete oči.

Protažení

Kočka pod dekou

Dospělák se protáhne v pozici zajíce (pozice dítěte se vzpaženýma rukama), dítě se opatrně posadí na křížovou kost dospěláka a položí se svými zády na záda dospěláka. Ten přejde pomalu do pozice kočky a dítě se změní v deku, kterou je kočka přikrytá. Protáhne se, a pokud udrží rovnováhu, uvolní se a může zavřít si oči.

Jízda na motorce

Dospělák se posadí do pohodlného sedu s rovnými zády. Dítě se posadí za něj. Dospělák upaží ruce – stanou se z nich řídítka motorky. Dítě chytne řídítka a postupně opře jedno i druhé chodidlo o záda, ideálně lopatky, dospěláka, narovná záda a tím si krásně posílí břišní svaly v pozici loďky. Oba klidně dýchají. Dítě pak může opatrně dospěláka protáhnout tím, že bude pomalu s rovnými zády natahovat nohy a přitahovat ruce (řídítka) dospěláka.

Rodinný twist – rotace

Posaďte se těsně k sobě a zády se opřete o sebe. S nádechem vzpažte ruce a vzájemně se chytněte (vyšší chytne za zápěstí nižšího). S výdechem společně rotujte trupem na jednu stranu a přitom položte spojené ruce na kolena – jedno svoje, druhé za sebe na spolucvičence. S nádechem ruce vzpažte a s výdechem rotujte trupem na druhou stranu. Několikrát zopakujte a můžete přidat i jemný pohyb hlavy ve směru rotace.

Relaxace

Masáž ve dvojicích

Jeden z dvojice si najde pohodnou variantu pozice dítěte (kámen). Stane se z něho ZOO a druhý předvádí zvířata, která tam žijí: Sloni se pokládáním dlaní procházejí po svém výběhu. Hadi se hlazením zad kolem páteře pomalu plazí až k ramenům. Tygříci si jemným škrábáním brousí drápky. Opice se kolíbáním ze strany na stranu houpou na větvích. Zkuste vymyslet, jaká další zvířata žijí v zoo. Pak se vyměňte.

Autor: Hanka Luhanová

Zdroj: Jóga dnes

Comments


bottom of page