Anežka a jaro…

Anežka a jaro…

Dnes máme pro vás připravenou další jógovou lekci. Tentokrát vás pod pokličku nechá nahlédnout naše lektorka Zdenka Elis, která má na starosti čtvrteční skupinu školáků.

Pecivál, hora, sluníčko

Jednoho rána se Anežka probudila, otevřela oči, v posteli se zavrtěla a  protáhla do dálky. Vyzkoušela, jak moc se  může obrátit v posteli na jednu a na druhou stranu a poválet se jako pecivál. Nakonec se schoulila na boku do klubíčka a posadila se na posteli. Venku krásně svítilo sluníčko, první paprsky se dostaly Anežce do pokoje a krásně ho rozzářily. Anežka se rozhodla, že sluníčko pozdraví. Stoupla si na chodidla, zhoupla se na nich, aby je probudila (roztáhla prsty na nohách a zvedla je nad zem a zase položila a pak se vyhoupla na špičky, pak se zhoupla na paty  a to vše několikrát) a teprve pak se postavila do pozice hory a narovnala celé tělo. S nádechem  vytahovala ruce pěkně do strany a nad hlavu, přitom rozhýbala všechny prsty  -tvořila kolem sebe paprsky jako sluníčko a s výdechem spouštěla ruce dolů. Zkusila také dávat ruce v pěst a otevírat dlaně (to získáte hodně energie do celého dne).

Citron,sendvič

Anežka si šla připravit snídani a uvařila si čaj. Vymačkala do něj citron (v sedu si pokrčíme nohy a pořádně si je stiskneme, jako když vymačkáváme citron a taky si můžete udělat pěkně kyselou grimasu, poté v lehu na zádech celé tělo uvolníme). Měla chuť na sendvič a tak si ho začala připravovat. Rozkrojila housku, namazala ji máslem (pořádně si dlaněmi prohněteme nohy), dala si na něj plátky sýra, šunku, ještě rajče a okurek (masírujte si nohy při každé surovině, můžete vyzkoušet různé techniky). Pěkně sendvič zavřela, jééé, skoro to nešlo. Mňam to bude  dobrota!

Strom, čmelák, motýl

Dnes ráno to ale Anežku vábilo ven. Měla ráda jaro, kdy všechno pučelo, kvetlo a vonělo. Ani nedojedla snídani, oblékla se (vysvlékáme pyžamo a oblékáme, spoďárky, tričko, tepláky a mikinu). Nezapomeň na ponožky Anežko, to by Ti byla zima (pěkně v sedu si navlékněte jednu i druhou ponožku, natáhněte se do jedné strany pro tenisku a do druhé strany pro tenisku a můžete běžet).

Anežka vyšla potichu z domu (choďte po špičkách) a vydala se ke stromům do zahrady. Pozdravila malé stromky (dřep na obě chodidla nebo na špičky a ruce spojte před hrudníkem a chvilku v pozici zůstaňte). Hned za nimi stál vysoký smrk a tak se narovnala do pozice stromu a ruce vytáhla pěkně nad hlavu (smrk  na jejich zahradě je pěkně štíhlý a vysoký strom).  Ráda se dotýkala drsné kůry a občas měla i ruce od smůly. Máte také rádi kmeny stromů?

Od včerejšího dne na zahradě rozkvetla krásná  jablůňka , která měla kulatou korunu. Anežka si udělala pořádné kořeny (zadupala nohama do země a zakořenila se), stoupla jen na jednu nohu, udělala větvičku na jednu stranu a pak na druhou stranu  a  obě ruce přitom měla tak,  jako by v nich držela veliký míč. Na růžovobílé květy jabloně se slétaly včelky a  čmeláci. Anežka se posadila a zkusila jak bzučí včela a jak bručí čmelák (to si pak zavřela i oči a taky zakryla uši dlaněmi). Zaslechla tiché šustění a kolem proletěl krásný barevný motýl – babočka paví oko. Spojila si k sobě obě chodidla a pomalu rozhýbala dolní křídla a pak horní křídla. Nakonec si chytla palce u nohou  a protáhla si obě křídla najednou. Hezky se jí to podařilo s rovnými zády a ani se nepřekulila dozadu. Zkusili jste to také bez opory?

Květina, semínko

V trávě vedle Anežky rozkvétaly pampelišky a sedmikrásky – pozice květiny (můžete zkusit schovat hlavu do dlaní jako zavřená květina a pak pomalu rovnat záda).Vzpomněla si, že už budou brzy sbírat květy pampelišek na med. Kousek dál kvetly barevné tulipány  – neboli tulipáni a tulipaní,  jak si s maminkou a tatínkem rádi říkali podle oblíbeného příběhu v knize Jógátky, a  udělala si z dlaní květ tulipánu. Zkusíte si zacvičit jinou rozkvetlou květinu? Kterou máte rádi?

Anežka si zavřela oči a představila si, že je malinké semínkoI Vy si zkuste vyrůst jako semínko

Ještě se několikrát nadechla nosem a vydechla ústy. Cítila vůni zahrady, vůni květů a svěžest rána. Vzpomněla si, že až půjde s maminkou ven, musí si vzít roušku a s tou se dýchá úplně jinak….a raději se ještě několikrát klidně  nadechla nosem a vydechla ústy.

Pomalu vstala a vracela se domů, aby dojedla snídani a pověděla rodičům o všem, co viděla na zahradě.A nejspíš si namaluje toho krásného motýla a Vy to můžete děti i rodiče také zkusit.

Jarní lekci si pro vás připravila naše lektorka Zdena Elis Dubná.

Použité cviky pocházejí z Jógových karet, které vytvořila autorská dvojice Hanka Luhanová a ilustrátorka Kateřina Mesdag.

Jógové karty v papírové podobě – ZDE

Jógové karty v elektronické podobě – ZDE

Sledujte nás